Padlórobotok alkalmazása 1.évfolyamos matematikaórán

Célcsoport: 1-2. évfolyam

rövid leírás

Padlórobot használatára épülő foglalkozás, mely a síkidomok, a sík-, és térbeli irányok felismerését, gyakoroltatását támogatja.

részletes ismertető

Az óra elsődleges célja a matematikai szókincs és a digitális kompetencia fejlesztése padlórobot önálló irányításával. Az irányok és a síkidomok felismerésének robotprogramozáson keresztül történő gyakoroltatása segíti az analizálási, szintetizálási képesség, valamint a figyelem, emlékezet, megfigyelőképesség, kommunikáció, kooperáció, illetve problémamegoldó képesség fejlesztését. Az óra során felhasznált bingó és egyéb feladatlapok ábráinak, illetve a robotpálya tárgyképeinek segítségével a gyerekek sokszor és változatos módon találkoznak a három alapvető síkidommal. A robotok programozása során az alakzatok felismerésén túl szükségük van számolásra, előre tervezésre, a téri tájékozódási képességük használatára, esetleg saját munkájuk korrekciójára. A csoportmunka megköveteli tőlük a türelmet, a figyelmet, a kooperációt, mert ezek nélkül hátráltatják a sikeres feladatmegoldást. Az óra során gyerekek biztossá válnak a három alapvető síkidom felismerésében, megkülönböztetésében. Gyakorolják az irányok meghatározását, a síkbeli és térbeli tájékozódást egyaránt. A foglalkozás során mind a tanító, mint pedig a diákok alkalmazzák a szóbeli értékelést. A sikeres megvalósításhoz szükséges a logikai készlet előzetes ismerete, a padlórobotok parancsainak, parancsgombjainak és irányításának ismerete. 

Az óra/foglalkozás cél- és feladatrendszere

Fejlesztendő attitűdök, készségek, képességek

Matematikai szókincs; analizálás; szintetizálás; megfigyelőképesség; figyelem; emlékezet; szabályok alkalmazása és betartása; kommunikáció; kooperáció; digitális kompetencia fejlesztése informatikai eszközök önálló irányításával; problémamegoldó képesség.

Elsajátítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.)

Síkidomok (kör, négyzet, háromszög) elnevezései, jellemző tulajdonságai; robotot irányító parancsok (lépj előre, lépj hátra, fordulj balra, fordulj jobbra, szünet, törlés, indítás) és az ezekhez kapcsolódó parancsgombok használata.

Elérendő fejlesztési szint, tudásszint

Ismerje fel a három alapvető síkidomot. Tudja megnevezni ezek alapvető tulajdonságait. Ismerje a számokat 9-ig. Tudjon számlálni 9-es számkörben. Ismerje a logikai készlet elemeit, azok tulajdonságait (forma, méret, szín, sima/lyukas).

 

Eszközigény

Technológia – hardver

Bee-Bot vagy Blue-Bot és/vagy DOC interaktív robot; kivetítőfelület vagy interaktív tábla (elhagyható), projektor (elhagyható)

Technológia – szoftver

-

A megvalósítás során használt online tartalmak, források linkjei

Nyomtatott források és eszközök

  • saját készítésű feladatlap
  • ragasztó
  • matematikafüzet
  • ceruzák
  • Bee-Bot vagy Blue-Bot és/vagy DOC interaktív robothoz készült átlátszó fólia berácsozva (15 × 15-ös rácsozással)
  • kupakméhecskék